מתכננים למיחזור

על מנת לקבל חומר גלם איכותי בסוף תהליך המיחזור יש לתכנן את האריזה מראש כך שתתאים לתהליך כולו. נשמח לסייע בייעוץ לחברות יצרניות בתחום. בינתיים, הנה כמה עצות זהב לתכנון מוצר בר מחזור:

אנחנו אוהבים בקבוקי פלסטיק שקופים. כך ניתן להשתמש בחומר הממוחזר למגוון יישומים ללא מגבלות צבע. אם בכל זאת חשוב לשלב צבע במוצר, ניתן לשלב צבעים בהירים ושקופים למחצה. צבעים דומיננטיים או כהים מגבילים מאוד את האפליקציות בהן ניתן להשתמש בחומר הגלם הממוחזר. בנוסף, תקלות במיון יכולות לגרום לבקבוקים הצבעוניים לזהם את הזרם השקוף ולפגוע באיכותו.

בתהליך המיחזור חלה הפרדה בין התווית לבקבוק הפלסטיק המסתמכת על הבדלים בתכונות החומר. את ההפרדה עושים בשיטת הצפה – כך שבקבוק הפלסטיק העשוי PET שוקע ואילו התווית המודפסת צפה. לכן, יש להקפיד שהתווית תהיה עשויה מחומר פוליאולפיני בעל צפיפות נמוכה משל מים, כדוגמת פוליאתילן או פוליפרופילן. תוויות המורכבות מ- PVC או PETg, דומות בצפיפותן ל-PET ולא מאפשרות לבצע הפרדה.

ההפרדה בין התווית לבקבוק הכרחית! התווית עצמה צבעונית ונוכחות שלה בזרם מיחזור הבקבוקים תזהם את החומר השקוף. על כן, לא נרצה לייצרה מאותו חומר הגלם ממנו עשוי הבקבוק.

על הפקקים והסוגרים של בקבוקי פלסטיק להיות מורכבים מפוליאתילן או פוליפרופילן. כך מערכות ההפרדה במפעלי המיחזור יודעות להפרידן מהבקבוקים ללא קושי. חלק מהסוגרים מכילים שכבת סיליקון דקה לאטימה מוגברת של הבקבוק. שכבה זו פוגעת באיכות החומר הממוחזר היות והיא לא נפרדת בקלות מהסוגרים. על כן מומלץ לא להשתמש בה.

הדפסה קרמית על בקבוקי ומכלי הזכוכית פוסלת את החומר למיחזור. על כן מומלץ להשתמש בהדפסת צבע רגילה או בתויות.

יש להקפיד להשתמש בפחיות משקה העשויות כולן על טהרת מתכת האלומיניום. כל עוד אין שילוב של מתכת רגילה ניתן למחזר את הפחית במלואה. תופעה לה אנו עדים בשוק, בעיקר בפחיות מיובאות, מכניסה לזרם המיון פחיות המשלבות במכסה או בתחתית הפחית מתכת מסוג אחר הפוגעת המיחזור.